Jugów jest jedną z najstarszych i najciekawszych osad, jakimi mogą się pochwalić Góry Sowie. Kto wybierze się tu na urlop, ten z pewnością nie będzie żałować. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Oto kilka propozycji dla tych, którym marzą się ciekawe wycieczki po Górach Sowich.
Z kart historii – Jugów i jego dzieje
Jugów zalicza się do najstarszych miejscowości w Górach Sowich. Wprawdzie pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z połowy XIV wieku, istnieje jednak przypuszczenie, iż miejscowość ta istniała już wcześniej. Przez wiele wieków Jugowem władali przedstawiciele rycerskich rodów, którzy od czeskiego władcy otrzymywali ziemię na własność. W gronie tych rodzin, które w dziejach Jugowa odegrały istotną rolę, pojawia się rodzina Stillfried, urzędująca tu od XV do XVIII stulecia. W XIX wieku władali tą miejscowością przedstawiciele rodu von Pfeil.
A co z lokalną gospodarką? Podobnie jak wiele innych miejscowości w Górach Sowich, tak i w przypadku Jugowa ważna rolę odgrywało najpierw tkactwo, a następnie górnictwo. Na przełomie XIX i XX wieku zaczęła się tu również rozwijać turystyka. Do dziś jest to jeno z ciekawszych miejsc na urlop w Górach Sowich, które docenią i miłośnicy historii, i ci, którzy stawiają na górskie wycieczki. W jaki sposób mogą spędzać tu czas ci turyści, którzy na terenie Jugowa znajdą tanie noclegi? Możliwości jest sporo.
Spacerkiem przez Jugów: na co warto zwrócić uwagę?
Jugów to malownicze otoczenie oraz ciekawe obiekty, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Jedną z ciekawszych pamiątek jest tu dwór, który swa obecną formę zawdzięcza przebudowie z drugiej połowy XIX wieku. Zachwyca on imponująca klatką schodową, ozdobioną witrażem. Można na nim ujrzeć herby dawnych panów Jugowa. Przypominają nam one o przedstawicielach rodów von Pfeil i Wilamowitz-Möllendorf, którzy z Jugowem i tutejszym dworem byli tak mocno związani. W pałacu tym można zobaczyć również ciekawą ekspozycję, którą opiekują się leśnicy – dzisiejsi gospodarze pałacu. Wystawa to pozwala zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat skał Gór Sowich oraz roślinności, z jaką można spotkać się w czasie wycieczki po górskich szlakach. Wielką atrakcją jest tu również muflon. Zwierzę to trafiło w Góry Sowie w początkach XX wieku z terenów Słowacji.
W czasie wizyty w Jugowie warto też odwiedzić miejscowy cmentarz, na którym nie brak ciekawych nagrobków. Uwagę przyciąga tu ciekawa kaplica, która przypomina o ofiarach katastrofy górniczej z 1930 roku. Warto też zajrzeć do pobliskiego kościoła św. Katarzyny, o którym wspominają już XIV-wieczne dokumenty. Dzisiejszy kościół to ciekawy zabytek z pierwszej połowy XVIII wieku, którego powstanie było możliwe dzięki pieniądzom przekazanym przez rodziny Stillfried i Haugwitz. W barokowym wnętrzu wyróżnia się ołtarz wykonany przez Michała Ignatiusa Klahra oraz ciekawy obraz św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Jugów to jedno z ciekawszych miejsc dla tych, którym marzą się ciekawe wycieczki po Górach Sowich. Tanie noclegi można tu znaleźć bez problemów, a gęsta sieć szlaków prowadzących m. in. w rejon Wielkiej Sowy sprawia, że każdy z nas będzie mógł tu spędzić wolny czas w aktywny i przyjemny sposób.