Położona na pograniczu Beskidów Zachodnich i Pienin, nad potokiem Grajcarkiem Szczawnica już od wielu lat, nie tylko w sezonie zimowym przyciąga rzesze turystów. Miasto liczące niewiele ponad 6000 mieszkańców słynie nie tylko z walorów uzdrowiskowych.
O Szczawnicy
Zabudowa miasta rozciąga się na różnej wysokości, dzieląc miejscowość na Niżną i Wyżną. Centralne, pod względem historycznym miejsce mieści się w Szczawnicy Wyżnej. Plac Dietla w Szczawnicy to jeden z najpiękniejszych w Polsce przykładów architektury uzdrowiskowej z początku dwudziestego wieku. Po wschodniej stronie Placu rozciąga się Park Górny z niezwykle urokliwym budynkiem Inchalatorium. Jest to pierwsze w naszym kraju miejsce, gdzie zaczęto stosować, jako formę terapii inchalacje w komorach pneumatycznych.
Niewątpliwą atrakcją pobytu w Szczawnicy jest nieustający szum przepływającego przez uzdrowisko Grajcarka, który dawniej nazywano Ruskim Potokiem. Przechadzając się ulicą Zdrojową można skorzystać z oferty pijalni wód źródlanych. Woda ze źródła Magdaleny zalecana jest, zdaniem górali przy problemach żołądkowych, natomiast woda ze źródła Jana daje ulgę podczas kaszlu.
O zabytkach w Szczawnicy
Zabytki godne zobaczenia
- Altana muzyczna w Parku Dolnym
- Altana widokowa w Parku Dolnym
- Kaplica zdrojowa w Parku Górnym, z 1847 r.
- Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej w Parku Dolnym, z 1867 r. dawna pijalnia wód leczniczych.
Ze Szczawnicy na Słowację
Miejscowość w dolinie Ruskiego Potoku stwarza doskonałe możliwości do odwiedzenia słowackiej części gór. Dla miłośników nart główne tereny zjazdowe znajdziemy na stokach Palenicy. Choć trasa, uznawana za najbardziej widokową liczy około jednego kilometra, bardziej wytrwali narciarze zjeżdżając przez Szafranówkę, mogą wydłużyć szusowanie prawie dwukrotnie. I nawet, jeśli nie jesteśmy zapalonymi fanami narciarstwa, warto wjechać wyciągiem krzesełkowym na stację górną, dzięki czemu będziemy mogli podziwiać niepowtarzalną panoramę Tatr i Pienin.