Jest najważniejszym miastem w Karkonoszach oraz idealnym celem wycieczki dla tych, których fascynuje historia Dolnego Śląska. Jelenia Góra zachwyca malowniczą okolicą, cennymi zabytkami oraz historią, z którą można się tu spotkać niemal na każdym kroku. Co warto zwiedzić w tym mieście?
Jelenia Góra w pigułce
Jelenia Góra jest czwartym pod względem wielkości miastem na terenie Dolnego Śląska oraz stolicą Aglomeracji Jeleniogórskiej. Jest też jednym z najciekawszych miast w dolinie Bobru, a także ośrodkiem historycznym, który swą przeszłością może zadziwić wiele osób. Wiadomo, że już w XII wieku istniał tu gród, którego założycielem mógł być Bolesław Krzywousty, choć oficjalnie miasto lokowano dopiero w XIII stuleciu. Początkowo Jelenia Góra należała do książąt świdnicko-jaworskich, później do władców czeskich. Spore dochody mieszkańcom Jeleniej Góry przynosiła produkcja lnianych płócien oraz handel – również ten zamorski. W XVII i XVIII wieku nastąpiło tu wprawdzie spowolnienie gospodarki, jednak już w XIX wieku Jelenia Góra zaczyna na nowo odgrywać istotną rolę w regionie. Istotne znaczenie ma tu turystyka, która w XIX wieku ma się w Karkonoszach doskonale. Do dziś odgrywa ona ogromną rolę na terenie Kotliny Jeleniogórskiej, a że z miasta można urządzać ciekawe wycieczki i w Karkonosze, i w Rudawy Janowickie, chętnych na wypoczynek w tej części kraju nie brakuje. Samo miasto ma się czym pochwalić, a spacer po jego terenie będzie dla wielu z nas wspaniałym doświadczeniem. Co można zobaczyć w jego trakcie?
Słowacja dla ciekawych: Bańska Bystrzyca
Jeleniogórskie skarby: jakie obiekty warto zobaczyć?
Jelenia Góra to malowniczy rynek z XVIII-wiecznym ratuszem oraz figurą Neptuna, mającą przypominać o tym, jak ważną rolę w gospodarce tego miasta odgrywał handel zamorski. To piękne kamienice z charakterystycznymi podcieniami oraz wiekowe Baszty: Grodzka i Zamkowa. Jelenia Góra może się też pochwalić ciekawymi zabytkami sakralnymi, takimi jak najstarsza świątynia w mieście, jaką jest bazylika św. Erazma i św. Pankracego. Zachwyca też kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowany w początkach XVIII wieku jako jeden z sześciu Kościołów Łaski na terenie Śląska. Ciekawie prezentuje się też dawny kościół Najświętszej Marii Panny, dziś służący jako cerkiew prawosławna. Pałac Paulinum z XIX wieku, Muzeum Karkonoskie z bogatą kolekcją szkła artystycznego oraz Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego – oto kolejne atrakcje, jakimi może się pochwalić to miasto. A że okolica Jeleniej Góry jest wyjątkowo atrakcyjna, czas spędzony w tej części Dolnego Śląska dla nikogo nie będzie czasem straconym.
Jelenia Góra to świetna baza wypadowa w góry. Polecam.